How To Save Money On Your Weekly Meat Purchase

Alright, team, I wanted to write a few quick words on some ways you can save on your weekly meat purchases. If you’re someone that uses ground meat for most of your recipes, this will be doubly useful for you. It is basically a “duh, we know that” post, but someone may find it useful.

This week, I needed 15lbs of meat for my meals for the week. I want to run down some of those numbers for you:

96/4 ground beef costs $5.49 a pound, and I needed 6lbs, so that would be a cost of $33.

Ground pork is $4.99 a pound, and I needed 3lbs